Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naruszenie prawa było, to należą się odsetki

22 kwietnia 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Do nadpłaty VAT czy zwrotu nadwyżki, powstałych wskutek stosowania wykładni prawa krajowego sprzecznej z wspólnotowym, należy odpowiednio stosować przepisy, regulujące zasady stwierdzania, zwrotu i oprocentowania nadpłat, powstałych w wyniku orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE.

W maju 2019 r. gmina wystąpiła o zwrot niezwróconego dotychczas oprocentowania nadpłaty w VAT oraz oprocentowania nadwyżki podatku naliczonego za poszczególne okresy 2010 r. Chciała też zwrotu niezwróconej dotychczas części kwot nadpłaty i zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za te okresy.

Gmina uważała m.in. że złożenie korekt obliguje fiskusa do uznania, iż nadpłaty i zwroty powstały w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. (sygn. C-276/14).

Urzędnicy skarbówki odmówili. Ich zadaniem bowiem nadpłaty i zwroty VAT wykazane w grudniu 2014 r. nie powstały w wyniku orzeczenia TSUE. W konsekwencji gminie nie przysługuje oprocentowanie na zasadach z art. 78 § 5 pkt 1 ordynacji podatkowej.

Fiskus tłumaczył, że zarówno w momencie złożenia pierwotnego wniosku wraz korektami, jak i w momencie dokonania zwrotu żądanych kwot wyrok TSUE nie funkcjonował w obrocie prawnym, bo zapadł on dziewięć miesięcy później. Tym samym nie sposób powoływać się na to orzeczenie, jako podstawę powstania nadpłat i zwrotów VAT.

Ostatecznie spór o to co było postawą nadpłat w spornej sprawie trafił na wokandę. A Wojewódzki Sąd Administracyjny w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11640

Wydanie: 11640

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament